Вие сте тук:BGMedic»Състояния и заболявания»Исхемична болест на сърцето

Исхемична болест на сърцето

Други имена: Коронарна болест на сърцето. Англ: Coronary heart disease, coronary artery disease, arteriosclerotic heart disease

Какво е исхемична болест на сърцето

Исхемичната или коронарната болест на сърцето е състояние, при което сърцето не получава достатъчно кръв, богата на кислород. Този недостиг го уврежда.

Коронарната болест на сърцето е най-смъртоносната от всички болести в развитите страни.

Причини, рискови фактори и превенция

Исхемичната болест на сърцето (ИБС) се дължи на стесняването на артериите, които доставят кръвта до сърцето. Стесняването намалява притока на кръв.

Артериите се стесняват, защото по стените им се натрупват атеросклеротични плаки. Тези плаки са съставени от минерали, мазнини (холестерол и триглицериди) и мъртви клетки. Отлагането на такива плаки по стените на кръвоносните съдове се нарича атеросклероза.

Атеросклерозата прави стените на кръвоносните съдове по-тесни. Освен това те стават по-малко еластични и донякъде губят здравината си. Това е опасно, защото ако кръвоносен съд се „пукне”, кръвта там започва да се съсирва. Съсирекът много бързо блокира кръвоносния съд, което лишава тъканите, които се захранват от него, от кислород. Липсата на кислород води до смърт на тъканите. Това се нарича инфаркт.

Атеросклерозата се причинява от повишени количества мазнини в кръвта (холестерол и триглицериди), които предизвикват възпаление по стените на артериите. Това възпаление в крайна сметка води до отлагането на плаките. В общия случай излишните мазнини в кръвта се дължат на прекомерно ядене и заседнал начин на живот.

Исхемичната болест на сърцето е характерна при за хора с наднормено тегло, висок холестрол и високо кръвно налягане, пушачи, хора със заседнал и неактивен стил на живот и диабетици. Стресът значително увеличава риска от ИБС.

Мъжете страдат от коронарна сърдечна болест по-често от жените.

Симптоми

Симптомите на ИБС се дължат на недостига на кислород до сърцето. Те са:

  • Задъхване при физически усилия
  • Болки и/или тежест в гърдите
  • Ангина пекторис (стенокардия)
  • Умора и отпадналост

За нещастие ИБС много често протича без симптоми. От друга страна, вероятността човек с наднормено тегло и високо кръвно налягане да няма атеросклероза и оттам ИБС е нищожна.

Лечение

Лекуващият лекар ще предпише специфични медикаменти за проблемите, причиняващи коронарната сърдечна болест, например за високо кръвно налягане или за понижаване на холестерола. Освен това ще поиска да променим стила си на живот, защото медикаментите сами по себе си най-вероятно няма да ни спасят живота.

При сериозно увредени кръвоносни съдове се налага хирургическа намеса. Най-често в артериите се поставят тръбички (стента) или запушените им участъци се заобикалят. Второто се нарича байпас. Стентовете поддържат кръвоносния съд проходим за кръвта.

Какво помага при ИБС:

  • Да откажем цигарите
  • Да не ядем мазни храни и да не преяждаме
  • Да намалим солта
  • Да пием течности
  • Да се движим
  • Да отслабнем
  • Да контролираме диабета, ако има такъв
  • Да намалим стреса в живота си

Прогноза и възможни усложнения

Промяната на стила на живот и стриктното приемане на предписаните лекарства позволява на мнозина да продължат живота си нормално. Други имат нужда от хирургическа помощ. Във всички случаи колкото по-рано вземем мерки при ИБС, толкова прогнозата е по-добра.

Исхемичната болест на сърцето може да доведе до:

  • Ангина (стенокардия)
  • Аритмия (неправилен сърдечен ритъм)
  • Сърдечен удар (т.е. инфаркт)
  • Фатално увреждане на сърцето поради липса на кислород и смърт

Потърсете спешна помощ на телефон 112, ако сте диагностициран/а с ИБС и имате няколко от следните симптоми:

  • Лепкава кожа, изпотяване
  • Задъхване без причина
  • Болка в гърдите, която се разпростира към врата, долната челюст, рамото или ръката
  • Гадене

Това са признаци на сърдечна атака. Не се опитвайте да стигнете сами до болницата. Вместо това легнете спокойно, дишайте дълбоко и чакайте идването на лекарите. Колкото по-рано се озовете в спешното отделение на болницата, толкова е по-голям шансът да преживеете сърдечната атака.

Връзки:

Желаем ви здраве! Моля ви, не забравяйте, че никаква информация или съвет не може и не трябва да заменя консултация, преглед и лечение при лекар.

Проверил: Д-р Пламен Симеонов, неврохирург, Военномедицинска академия, София.

Последни статии

Дермални филъри с хиалуронова киселина – рискове и процедура

Какво трябва да знаем за лечението на бръчки чрез инжектиране на хиалуронова киселина.

Липосукция – какво трябва да знаем

Липосукцията е ефективна, но потенциално опасна процедура. Видове липосукция. Как да се подготвим за операцията.

Приятелството е полезно за здравето

Смисленото общуване и житейската подкрепа са необходимост за психиката и тялото.

Подуване и оток на краката - причини и реакция

Как да си помогнем при отекли крака и кога да потърсим медицинска помощ.